fbpx
Menu Zavřeno
moderní bílá vila s velkolepou terasou a s bazénem

Jak koupit nemovitost?

9 bodů, než si koupíte byt či dům nebo pozemek

Proces lovu domu je plný očekávání a vzrušení, a jakmile si myslíte, že jste našli to, po čem toužíte, je velice lákavé nabídku uspěchat.

Ale počkejte! Existuje ještě několik věcí, které byste před koupí měli zvážit, protože Vám mohou po cestě k cíli ušetřit spoustu času, peněz a bolestí hlavy.

moderní bílá vila s velkolepou terasou a s bazénem

1. Prohledejte tržní historii domu

V případě, že realitní makléř to nedělá, musíte to být Vy, kdo se snaží zjistit historii nabízené nemovitosti. Chcete přece vědět, jak dlouho je nemovitost na trhu, zda se jedná o skutečnou novinku, nebo zda v předchozích letech už někdy byla na trhu.

Zeptejte se Vašeho agenta, zda nemovitost už byla někdy dříve prodaná a vrátila se na trh. Pilný makléř ví vždy něco navíc, co byste jinak třeba zjistit nemohli. Například jaký je důvod prodávající k prodeji? Zmenšuje se jeho rodina nebo se naopak zvětšuje? Nebo je důvodem nějaká jiná rodinná situace jako vyrovnání majetku či dědictví?

několik stohů šanon složek a dokumentů

2. Vše kolem listu vlastnictví

Ujistěte se, že víte, kdo nemovitost vlastní, kdy byla naposledy zakoupena a zda je nemovitost v zástavě hypoteční banky. Majitel nebo makléř by Vás též měl informovat o tom, jestli současně probíhá exekuční řízení nebo zda naleží k objektu věcná břemena.

Flexibilita prodávajícího může být ovlivněna jeho dlužnou částkou.

hrubá stavba s lešením

3. Stavební a jiná povolení

Pokud máte přístup ke stavebnímu úřadu, stojí za to se podívat, zda a co se s nabízenou nemovitostí za ta léta dělalo. Jestli někdy byla žádost odmítnuta nebo přijata. Někteří majitelé také disponují starými plány původní zástavby.

Například pokud prodávající nabízí dům s přístavbou, ale nevidíte žádná povolení, musíte pátrat dále. Na katastrální mapě můžete zjistit, zda budova byla řádně zkolaudována. Odpovídá plocha uvedená v katastrální mapě s plochou stanovenou v nabídce?

Přihlašte se k odběru mého zpravodaje*

*: Můj realitní zpravodaj je bezplatný a můžete se samozřejmě kdykoliv z odběru odhlásit.

Funkcionalistická vila Brno Ivanovice

4. Prozkoumejte trh

Kromě nemovitosti, kterou zvažujete koupit, měli byste také prozkoumat čtvrť nebo oblast, ve které se nachází. To znamená podívat se na všechny aktivní, nasmlouvané a zejména prodané nemovitosti za zhruba uplynulý rok a porovnat ceny.

Podívejte se, kam spadá požadovaná cena domu, o kterém uvažujete, ve srovnání s ostatními na trhu. Jedná se o nejdražší nebo nejméně nákladnou nemovitost anebo spadá někam mezi?

kočka leží a spí nad radiatorem

5. Prověřte zařízení a technické vybavení

Vyhovují Vám interiérové prvky nemovitosti? Odpovídá design kuchyně Vašemu vkusu nebo je potřeba rozsáhlejší zásah? Jakými technickými sítěmi disponuje nemovitost?

A hned další otázka musí být: disponuje nemovitost průkazem o energetické náročnosti (PENB)? V případě, že neexistuje, požádejte prodávajícího, aby Vám předložil faktury za energii alespoň z předchozího a aktuálního roku a neváhejte se ho zeptat, kolik osob v domácnosti žije, abyste měli co nejpřesnější představu o tom, jaké další vedlejší náklady Vás čekají.

euro kováky

6. A co poplatky?

Pokud kupujete byt v činžovním domě s mnoha bytovými jednotkami, bývá pravidlem, že se o jeho řádný provoz stará správa nemovitosti a účtuje si za služby měsíční poplatek. Normalitou jsou stále probíhající úvěry na revitalizaci.

Počítejte také s poplatky za likvidaci odpadů, osvětlení na schodišti a v suterénu a také s provozními náklady na výtah.

Z vlastní zkušenosti vím, že je vhodné se zeptat předsedy společenství vlastníků i na aktuální právní spory, které často vedou k dalším nákladům na právní poradce.

7. Pojištění domácnosti

Kromě hypotéky a daní je třeba zvážit také náklady na pojištění domácnosti. Získejte představu o tom, kolik prodávající v současné době platí za pojištění a požádejte o nabídky na novou pojistku.

Zjistěte, zda existují nějaké faktory, které by mohly ovlivnit pojistitelnost domu, jako je stáří střechy nebo jiné systémy. Bude potřeba něco v tomto smyslu nahradit, aby se v budoucnu snížilo pojistné? Stojí vysněná nemovitost někde u řeky?

8. Náklady za služby a údržbu

Nezapomeňte zvážit náklady za služby a údržbu nemovitosti. Pokud máte pozemek o velikosti fotbalového hřiště, dokážete jej udržovat sami nebo si budete muset najmout pomoc? Pokud má dům bazén nebo jiné venkovní prvky bydlení, kolik Vás to bude stát, aby byly dlouhodobě udržovány v dobrém provozním stavu? Byl dům jen povrchově upraven nebo je dokonale připraven tak, abyste se mohli ihned nastěhovat?

Než začněte jednat o ceně, požádejte majitele, aby Vám sepsal přehled o stáří hlavních prvků a systémů budovy, jako jsou zdi, okna, podlahy, fasáda, střecha, ale také elektrická a vodní, případně plynová instalace atd., jejichž výměna Vám může vyjít velmi draze.

9. Pustťe se do každodenního života

Kromě financí určitě chcete získat také dobrou představu o tom, jaký bude váš život ve vybraném domě. To znamená podívat se na věci, jako je kriminalita v oblasti, zhodnotit místní školy (i když nemáte děti, mohou mít velký dopad na vaši budoucí prodejní cenu), přezkoumat všechna pravidla sdružení vlastníků domů a zkontrolovat časy dojíždění do práce a další místa, kam často chodíte. Nikdo vám nemůže poskytnout pohled do křišťálové koule, ale s malým průzkumem můžete získat dobrou představu o tom, jak může vypadat váš každodenní život.

Líbil se vám můj článek? Nebo máte další otázky ohledně koupě či prodeje nemovitosti? Rád Vám osobně poradím. Zavolejte nebo mi nezávazně

Telefon nebo WhatsApp: 605 234 551

Přihlaste se k odběru mého zpravodaje