fbpx
Menu Zavřeno

6 největších chyb nových majitelů nemovitostí

Jedním z velkých mezníků v životě je bezpochyby okamžik, kdy se poprvé stanete vlastníkem nemovitosti. Od té chvíle rozvíjíte zcela novou křivku učení. Kdybych tenkrát, když jsem si koupil svůj první byt, měl znalosti, které mám dnes, vyhnul bych se spoustě chyb a ušetřil bych si nervy a Eura (tenkrát vlastně ještě německé Marky). Zde je šest největších chyb, kterých se noví majitelé dopouštějí (včetně mě), a několik užitečných rad, jak se jim vyhnout.

sada nářadí kladivo pravítko kleště šrouby
  1. Přivolání opraváře se špatnou specializací

Možná to nezní jako velký problém, ale ve skutečnosti vás to může stát dosti času a peněz – zvláště pokud jsou na řadě výrazné opravy.

Když najmete opraváře, který se nespecializuje na opravu toho, co je u vás doma rozbité, náklady na opravy by mohly raketově stoupat. Je známo, že noví majitelé domů utrácejí více, než by museli, za dodavatele, o kterém si mysleli, že vychází jen na pár hodin. Jedním ze způsobů, jak se tomu vyhnout, je předem provést nějaký průzkum.

Pokuste se předem získat základní informace o tom, co je špatně, abyste pak mohli problém vysvětlit po telefonu. Podrobně s řemeslníkem proberte problematiku a nechte si vysvětlit, co všechno je potřeba k řešení. Vyhnete se tak nejasnostem ohledně rozsahu práce a zároveň Vám to pomůže zajistit, že pro tuto práci najmete správnou osobu.

 

  1. Slepě vybrat dodavatele

Když už mluvíme o výběru správné osoby: existuje milion způsobů, jak si pokazit modernizaci domu nebo opravy, a jedním z nejlepších způsobů je neověřovat dodavatele. Přitom stačí si zajistit, aby kterýkoli dodavatel, kterého si najmete, měl dlouhý seznam recenzí.

Bez ohledu na druh práce – stavbu, opravy nebo jen drobné úpravy – vždy zajistěte, aby lidé, které najímáte, byli doporučováni někým, komu důvěřujete. Vždy požádejte o doporučení. Třeba Váš nový soused může znát dobrého dodavatele nebo kutila. Pamatujte, že největší pochvala, kterou může firma dostat, je ústní reference.

vykládka dodávka řemeslníky
someone typing on calculator
  1. Nerozpočtování nových výdajů

I když můžete mít své hypotéky a účty za energie pod kontrolou, existuje mnoho dalších výdajů spojených s vlastnictvím domu, které budete chtít také naplánovat. To zahrnuje poplatky za sdružení vlastníků domu, pojištění majitelů domu, poplatky za pravidelnou údržbu, a dokonce i daň z nemovitosti.

Každopádně požádejte prodejce o účty za energie za poslední rok. Čím více informace můžete získat navíc, tím lépe jste připraveni na všechny ty nové výdaje.

Líbí se Vám tento článek?

Přihlašte se k odběru mého bezplatného zpravodaje a obdržujete zhruba jednou měsíčně zajímavé informace o realitním trhu. Můžete se samozřejmě kdykoliv z odběru odhlásit.

  1. Ignorování rutinní údržby

Jedna věc, kterou spousta nových majitelů domů přehlíží, je prostý fakt, že na svém novém majetku budou muset provádět běžnou údržbu. To jsou věci, o kterých se budete chtít dozvědět poměrně rychle, protože jejich odložení Vás může nakonec stát hodně oprav. Podle mého názoru je nejlepším řešením příprava seznamu pravidelných úkolů preventivní údržby.

Zkuste si svou nemovitost představit jako složení materiálu a vybavení jako je obvodní a vnitřní zdivo, nábytek, spotřebiče, příslušenství, povrchové a případně terénní úpravy. Všechny tyto věci vyžadují nějakou preventivní údržbu, aby bylo zajištěno jejich efektivní fungování.

 
žena se smetákem vymete verandu svého domu
šedobílý interiér obyvacího pokoje
  1. Příliš brzy na vylepšení domova

Když se stěhujete do nového domova, může být lákavé začít jej naplňovat vším svým vysněným nábytkem – nebo se dokonce pustit do nějakého nákladného projektu přestavby. Moje nejlepší rada pro nové majitele domů? Brzděte se! Vaše zvyky a potřeby z předešlého bydlení se Vám velice pravděpodobně změní. Proto Vám doporučuji, abyste ze začátku bydleli v tom, co máte a provádějte drobné vylepšení nakupováním použitých předmětů. Jakmile žijete v bytě či domě několik měsíců a poznáte, jak skutečně využíváte každý prostor a co od něj nakonec očekáváte, budete v mnohem lepší pozici, abyste mohli začít utrácet velké peníze za přestavbu a za fantastické nové vybavení.

  1. Sdílet stejný názor partnera

Stát se poprvé majitelem nemovitosti společně s partnerkou/-em přináší v podstatě zcela nový vztah. A proto je tak důležité udržovat dobrou komunikaci během celého procesu, a zejména v prvních měsících.

Moje rada: nedělejte rozhodnutí bez diskuse! Je sice pravděpodobné, že jste spolu již žili a navzájem znáte vkus a zvyky svého partnera. Jakmile ale vlastníte nemovitost, je ještě důležitější, aby se o jakýchkoli rozhodnutích společně mluvilo, obzvlášť o takových, které mají vliv na toho druhého. Ať už se jedná o barvy, domácí dekorace nebo větší věci, jako jsou renovace a přijímání dalších měsíčních výdajů.

 

happy couple in the kitchen cooking soup

Doufám, že jsem tímto článkem dokázal pomoci všem, kteří se buď chystají koupit nemovitost, nebo v ní již bydlí. Jako starý vlk už mám v této oblasti spoustu zkušeností. Jak v Německu, tak v České republice. A mohu potvrdit, že komunikace je nejdůležitější. Ať už s řemeslníkem nebo se svým partnerem. Problémy vždy nastanou, když před rozhodnutím není dostatečná komunikace.

Děkuji za váš zájem a těším se na vás u mého dalšího příspěvku. Váš Marco Herrndorff

Líbí se Vám tento článek?

Přihlašte se k odběru mého bezplatného zpravodaje a obdržujete zhruba jednou měsíčně zajímavé informace o realitním trhu. Můžete se samozřejmě kdykoliv z odběru odhlásit.