home staging pravidla
10 zlatých pravidel home stagingu nejen pro začátečníky


Každý realitní poradce téma home staging interpretuje trochu jinak. Nekteří ho vypustí úplně a jiní zase vymění celé zařízení bytu nebo domu, vymalují, čistí okna a nebojí se ani drobných oprav.
Co je to „houm stejdžink“?
Doslovný překlad home stagingu je inscenace domu. Ale chápe se to spíš jako „přidání hodnoty nemovitosti“ za účelem podpory prodeje.
Princip home stagingu je jednoduchý: pokoje nebo nemovitost by měly odhodit osobnost majitele (předchozího nájemníka) a působit prostorněji a světleji.
Zde je 10 praktických tipů, které by vám mohly pomoci velmi jednoduchými prostředky lépe předvést Vaši nemovitost.

-
Optimalizujte první dojem
Neexistuje druhá šance pro první dojem. Takže při první prohlídce získává zájemce dojem od prvního okamžiku, a to hned ve vstupním prostoru. Tento prostor by se proto za žádných okolností neměl jevit jako přetížený nebo úzký. Ujistěte se, že dveře skříní jsou čisté a v dobrém stavu. Pokud nemáte botník, přidejte alespoň bobek na sezení. Nejlepší by ale bylo, kdyby boty byly uklizené.
-
Odstraňte své osobní razítko
Zájemce by měl mít možnost představit si sám sebe jako vlastníka objektu. Proto je vhodné odstranit své osobní drobnosti, předměty, obrázky nebo fotografie. S nimi by pokoje mohly působit nepřehledně a zájemce rušit.
Přidejte prostorám svěžest
Nový nátěr může mít velký vliv. Čerstvě vymalované stěny působí na potenciálního kupce nebo nového nájemníka velmi pozitivním dojmem. Pokoje vypadají elegantně a jsou vnímané svěžeji.
Dodejte místnostem harmonii
Vytvořte harmonicky vyvážené a čisté otevřené prostory použitím světlého nábytku v přirozeně světlých barvách, např. bílé, béžové nebo světle šedé. Udělejte obývací prostor teplejší a útulnější pomocí několika polštářů, koberců, lustrů nebo barevných svíček. Dotek útulnosti můžete dodat každému interiéru také použitím jemných světelných akcentů.


Oddělte obývací a jídelní prostor
Obzvlášť v bytech s kuchyňským koutem jsou obývací pokoj a jídelna často spojené přesto, že prostory mají různé funkce. Pokuste se vytvořit dvě oddělené oblasti pevnými nebo pohyblivými elementy. Obě oddělené zóny mohou například těžit z otevřené policové stěny.
Vyzdobte kuchyň
Kuchyň je ústředním prvkem každého domova. Zájemce by měl mít možnost získat představu o prostoru. Kuchyně by měla být uklizená, světlá a útulná. Důležité je také předat dojem o funkčnosti a prostornosti kuchyňských skříněk. Starý kuchyňský nábytek může s bílým nátěrem vypadat novější. Vyplatí se také vyměnit úchytky dvířek a zásuvek.
Umístěte do pokoje skříně
V ložnici by rozhodně neměla chybět šatní skříň a skříň na prádlo. Nemáte takovou skříň? Tento úložný prostor pak snadno vytvoříte pomocí šatní a/nebo záclonové tyče, závěsu a několika polic či polic mezi dvěma stěnami.
„Oblečte“ okna
Pokoje mohou působit tepleji a útulněji pomocí závěsů či rolet. Plátěné nebo bavlněné závěsy v neutrálních barvách působí někdy právě jako třešnička na dortu. Záclony z organzy působí elegantně a jejích délku můžete jednoduše upravit pomocí špendlíků. Starou dřevěnou garnýž stačí přetřít na bílo.


Zkontrolujte techniku
V domě či bytě by měly být žárovky, armatury, kabely atd. v dobrém stavu. V případě potřeby byste měli zajistit opravy. Uvědomte si, že dojem potenciálního zákazníka se vytváří právě na základě těchto drobností.
Vytvořte pohodu
Pro návštěvu stojí za to zapálit pár svíček, nástěnné, stojací nebo stolní lampy atd. Právě ty vytvářejí pohodovější a teplejší prostředí. Okolní osvětlení je v obytné části velmi důležité.